• 57°

Southern Acad. takes over AISA No. 1 position

The lone change at the top came in AISA where Southern Academy moved from No. 3 to 1 as top-ranked Edgewood and No. 2 Bessemer Academy both suffered losses.

Leading the games between ranked teams this week is Class 3A No. 1 T.R. Miller hosting No. 6 Luverne, Class 2A No. 2 Elba at No. 5 Houston Academy, Class 1A No. 8 McKenzie at No. 3 Brantley, and Southern Academy hosts No. 2 Monroe Academy in the AISA.

The complete poll, including all schools receiving votes is listed below, with first-place votes and current record in parentheses.

Class 6A

1. Hoover (31) (6-0) 417

2. Prattville (3) (4-2) 321

3. Auburn (2) (6-0) 297

4. Jess Lanier (6-0) 226

5. Fairhope (6-0) 190

6. Clay-Chalkville (6-0) 176

7. Vestavia Hills (5-1) 155

8. Davidson (5-1) 100

9. Murphy (5-1) 55

10. Ctl-Phenix City (6-0) 25

Others receiving votes: Bob Jones (5-1) 23, Spain Park (5-1) 23, Gadsden City (5-1) 21, Opelika (4-2) 12, Tuscaloosa Co. (4-2) 4, Oxford (5-1) 4, Florence (5-1) 1, Decatur (5-1) 1, Dothan (5-1) 1..

Class 5A

1. Cullman (21) (6-0) 380

2. Hartselle (7) (6-0) 332

3. Vigor (8 (5-1) 303

4. Greenville (6-0) 254

5. Carver-Montgomery (5-1) 209

6. Demopolis (5-1) 158

7. Briarwood Chr. (4-2) 132

8. Spanish Fort (5-1) 119

9. Russellville (4-2) 58

10. Shelby Co. (5-1) 36

Others receiving votes: Fairfield (5-1) 21, St. Paul’s (4-2) 17, Valley (5-1) 14, Fort Payne (5-1) 10, Springville (4-2) 2, Athens (4-2) 2, Walker (4-2) 2, Sylacauga (5-1) 2, McAdory (4-1) 1.

Class 4A

1. Thomasville (26) (6-0) 402

2. Cherokee Co. (10) (6-0) 350

3. Deshler (5-1) 261

4. Handley (6-0) 223

5. Midfield (6-0) 214

6. Bibb Co (6-0) 185

7. UMS-Wright (4-2) 151

8. North Jackson (5-1) 105

9. Brooks (5-1) 86

10. Oneonta (5-1) 29

Others receiving votes: Jackson (5-1) 27, Fairview (6-0) 7, Fayette Co. (5-1) 6, Guntersville (4-2) 4, Anniston (4-2) 2.

Class 3A

1. T.R. Miller (35) (6-0) 429

2. Trinity (6-0) 294

3. Cordova (1) (5-1) 272

4. Piedmont (5-1) 229

5. Leeds (5-1) 207

6. Luverne (6-0) 196

7. Daleville (5-1) 130

8. Pike Co. (6-0) 105

9. Dadeville (5-1) 84

10. Madison Acad. (6-0) 70 \

Others receiving votes: Glencoe (6-0) 19, Hamilton (5-1) 5, Susan Moore (4-2) 5, Pisgah (5-1) 4, Sardis (5-1) 3.

Class 2A

1. Pickens Co. (22) (6-0) 375

2. Leroy (7 (5-1) 325

3. Clay Co. (6 (6-0) 307

4. Reeltown (5-1) 227

5. Houston Acad. (1) (6-0) 215

6. Winston Co (6-0) 159

7. Fyffe (5-1) 152

8. Millry (5-1) 122

9. Tanner (5-1) 68

10. Elba (1) (6-0 64

Class 1A

1. Sweet Water (35) (5-1) 428

2. Linden (1) (6-0) 314

3. Brantley (5-1) 260

4. Maplesville (5-1) 218

5. R.A. Hubbard (5-1) 215

6. Loachapoka (5-1) 173

7. McIntosh (5-0) 165

8. McKenzie (6-0) 119

9. Berry (6-0) 54

10. Hackleburg (6-0) 44

Others receiving votes: Gaston (4-2) 28, Cedar Bluff (4-2) 12, Phillips-Bear Creek (5-0) 8, Lynn (5-1) 5, Talladega Co. Central (4-2) 4, Appalachian (4-2) 3, Victory Chr. (5-1) 1.

AISA

1. Southern Acad. (25) (6-0) 388

2. Monroe Acad. (6) (6-0) 321

3. Fort Dale Acad. (4) (5-1) 283

4. Patrician Acad. (6-0) 252

5. Edgewood Acad. (1 (5-1) 185

6. Bessemer Acad. (6-1) 164

7. Pike Liberal (4-1) 160

8. Lowndes Acad (5-1) 125

9. Cornerstone Chr. (5-0) 92

10. Macon-East (5-1) 75