Two Keith players make all-state girls team

Published 12:27 pm Saturday, March 19, 2016

Two Keith girls’ basketball players were named to the Alabama Sports Writers Association’s class 1A all-state team on Saturday.

Keith senior Harriet Winchester made the class 1A first-team after averaging 17.7 points and 6.5 rebounds per game this season. Winchester also made the first team last season, when she was a finalist for 1A Player of the Year. During her freshman and sophomore years, she was named an honorable mention on the class 1A all-state team.

Winchester is a Troy signee and scored more than 2,000 points in her career.

She is joined on the team by teammate Zykia Pettway. Pettway averaged 14 points and 10 rebounds per game for the Bears this past season.

Pettway has college offers from Stillman College and Wallace Community College Selma.

Pettway and Winchester led Keith to Birmingham, home of the state semifinals and finals, three times in their careers.

Keith won the 2015 Class 1A championship, played for the championship in 2013 and made it to the state semifinals this season. The Bears lost to Spring Garden in the state semifinals.

Other members of the class 1A girls’ team are Pleasant Home’s River Baldwin, Berry’s Taylor Jones, Spring Garden’s Tykeah Rogers and Linden’s Amber Richardson.

Along with Pettway, the class 1A second team includes Berry’s Karlie Milligan, Decatur Heritage’s Savanna Naylor, Lochapoka’s Normesha Pitts and Spring Garden’s Madison Sides.

The ASWA all-state boys team will be announced on Sunday.

 

 

CLASS 7A GIRLS
First team
Katie Krout, Tuscaloosa Co., Sr., F, 6-1
Haley Troup, Gadsden City, Jr., G, 5-10
Ahyiona Vason, Jeff Davis, Sr., G, 5-4
Jasmine Walker, Jeff Davis, Sr., F, 6-3
Tykeria Williams, Lee-Montgomery, Sr., G, 5-6
Second team
Sara Carr, Mountain Brook, Sr., F, 5-10
Dana Echols, Auburn, Sr., G, 5-6
Brooke Hampel, Hazel Green, So., F, 5-10
Jailyn Maddox, Hoover, Sr., G, 5-10
Ryann Sylvester, McGill-Toolen, Sr., G-F, 5-9
Third team
Zipporah Broughton, Lee-Montgomery, So., G, 5-9
Brooke Burns, Gadsden City, Jr., G, 5-10
Kaitlyn Hadley, Buckhorn, Sr., C, 5-11
Quan Holton, Smiths Station, So., G, 5-7
Caitlin Hose, Hazel Green, So., G, 5-9
Honorable mention
Shauntai Battle, McGill-Toolen, Jr., G-F, 5-9
Jordan LeNoir, Thompson, Sr., C, 5-9
Coach of the year
Steve Clemons, Buckhorn

CLASS 6A GIRLS
First team
Hannah Barber, Homewood, So., G, 5-5
Jas Hill, LeFlore, Sr., G, 5-7
Japonica James, LeFlore, Sr., F, 5-9
Cierra Johnson, Blount, Sr., PG, 5-10
Tyra Johnson, Austin, Sr., G, 5-7
Second team
Katie Allen, Albertville, Sr., G-F, 5-11
Daisha Bradford, LeFlore, So., G, 5-7
Kenysha Coulson, Lee-Huntsville, Sr., G, 5-9
Moriah Taylor, Hartselle, Fr., G, 5-4
Ajah Wayne, Homewood, So., F, 5-10
Third team
Shaforia Kines, Huffman, Sr., PG, 5-6
Camyrn London, Shades Valley, Sr., G, 5-7
Amber Rivers, Center Point, Sr., F, 6-2
Daja Woodard, Blount, So., G-F-C, 6-2
Alexis Woods, Athens, So., C, 5-10
Honorable mention
Amanda Ford, Paul Bryant, Sr., F-C, 6-2
Janeen Johnson, Williamson, Sr., PG, 5-8
Tiara McLeod, Carroll, So., F, 5-11
Coach of the year
Darrell Walton, LeFlore

CLASS 5A GIRLS
First team
Rachael Childress, Lawrence Co., Sr., G-F, 5-10
Maori Davenport, Charles Henderson, Fr., F, 6-4
Bianca Jackson, Brewbaker Tech, Jr., G, 5-11
Kaitlyn Rodgers, Wenonah, Sr., F, 6-2
Unique Thompson, Faith Academy, Jr., C, 6-3
Second team
Madison Baggett, Madison Co., Sr., PG, 5-6
India Blakely, Charles Henderson, Sr., G, 5-7
Alexus Dye, Wenonah, Jr., F, 6-0
Tyesha Haynes, Calera, Sr., G, 5-6
Lakashia Hill, Eufaula, Sr., F, 6-0
Third team
Raven Cooley, Anniston, Sr., G, 5-5
Traniya Pitts, Central-Tuscaloosa, Sr., G, 5-7
Lakhlian Rankins, Faith Academy, So., G, 5-4
Faith Reynolds, Wenonah, So., G, 5-8
Daja Walker, BTW-Tuskegee, Sr., G, 5-7
Honorable mention
Antiyocka Howard, Central-Tuscaloosa, Jr., F, 5-7
Ivery Moore, Demopolis, Sr., F, 5-8
Hannah Williams, Douglas, Sr., F-G, 5-9
Taylor Ann Yeager, Fairview, So., G, 5-2
Coach of the year
Jarvis Wilson, Carver-Birmingham

CLASS 4A GIRLS
First team
Ashlyn Adkins, Locust Fork, Jr., G, 5-7
Charity Brown, Sipsey Valley, Sr., G, 5-7
Lauryn Lilly, Montevallo, So., G, 5-7
Ashley Scott, UMS-Wright, Sr., C, 6-2
Karleigh Sledge, Deshler, So., C, 5-10
Second team
Taylor Aikerson, Deshler, So., G, 5-7
Elissa Brown, Elmore Co., Sr., G, 5-3
Jasmine Finley-Kimble, Handley, Sr., F-C, 6-0
Queen Ford, Sipsey Valley, Jr., F, 6-3
Jaime Gail Hudson, Locust Fork, Sr., F, 5-9
Third team
Erin Bowman, BTW Magnet, Sr., F, 5-10
Alexis Cooper, Cordova, Sr., G, 5-7
Kendall Johnson, Hokes Bluff, Jr., C, 6-1
Shanda Pugh, Clarke Co., Sr., G, 5-8
Iyana Tate, Catholic-Montgomery, Jr., C, 6-0
Honorable mention
Kaylee Maddox, Good Hope, Sr., F, 5-8
Kathleen Wheeler, Priceville, Fr., G, 5-10
Coach of the year
Barbara Roy, Locust Fork

CLASS 3A GIRLS
First team
Jade Brooks, Montgomery Academy, Jr., G, 5-8
Allie Craig Cruce, Lauderdale Co., So., F, 6-1
Presley Johnson, Pisgah, Sr., C, 5-11
Abby Lockridge, Westbrook Christian, Sr., G, 5-8
Emma Wallen, Lauderdale Co., Sr., G, 5-7
Second team
Elexis Evans, Greensboro, Jr., C, 6-3
Jasonie Guice, Barbour Co., Sr., PG, 5-1
Chelsea Leach, Colbert Co., So., F-C, 5-8
Destinee McGhee, Madison Academy, 8th, C, 6-1
Courtney Yarbrough, Brindlee Mountain, Sr., F, 5-10
Third team
Mia Creech, Dale Co., So., F, 5-8
Rebekah Hambright, Lexington, Sr., SF, 5-10
Taylor Hollingsworth, Hanceville, Sr., G, 5-10
Nakia Kincey, Abbeville, Jr., PG, 5-5
Kayla White, Montgomery Academy, Jr., F, 5-7
Honorable mention
Ruth Horton, Holly Pond, Jr., G, 5-5
Haleigh Howell, American Christian, Sr., F, 5-11
Madison McCullough, Sand Rock, Sr., G, 5-6
Coach of the year
Barry Fencher, Montgomery Academy

CLASS 2A GIRLS
First team
Ataiya Bridges, Lanett, Jr., G, 5-5
Kirstin Brown, Tanner, Jr., F, 5-11
Janesha Green, Samson, Sr., G, 5-5
Darby Madden, Red Bay, Jr., F, 5-11
Lacy Stafford, Geneva Co., Sr., G, 5-8
Second team
Kortney Barnes, Mobile Christian, Jr., C, 6-0
Ashley Chapman, St. Luke’s, Sr., PF, 6-0
LaTascya Duff, Samson, So., G, 5-7
Ty’Quajah Griffin, Goshen, Fr., PG, 5-6
Emme Willoughby, Cold Springs, Jr., G, 5-10
Third team
Hannah Culpepper, Ider, Jr., G, 5-6
LaTora Duff, Samson, So., G, 5-7
Allie Kennedy, Red Bay, Jr., G, 5-9
Victoria Lavender, Holy Spirit, Sr., G-F, 5-5
Ka’Lasha Patterson, R.C. Hatch, Sr., F, 5-9
Honorable mention
Abby Stutts, Mars Hill Bible, Sr., G, 5-7
Bailey West, Cold Springs, Sr., G, 5-5
Coach of the year
Chad McKnight, Samson

CLASS 1A GIRLS
First team
River Baldwin, Pleasant Home, Fr., C, 6-5
Taylor Jones, Berry, Sr., F-C, 5-10
Tykeah Rogers, Spring Garden, Sr., F, 5-9
Amber Richardson, Linden, So., G-F, 5-5
Harriet Winchester, Keith, Sr., G, 5-9
Second team
Karlie Milligan, Berry, Sr., SG, 5-8
Savanna Naylor, Decatur Heritage, Sr., G, 5-10
Zykia Pettway, Keith, Sr., F, 5-10
Normesha Pitts, Loachapoka, Sr., G, 5-8
Madison Sides, Spring Garden, Sr., G, 5-10
Third team
Tiffany Barber, A.L. Johnson, Sr., SG, 5-8
Delilah Price, Cedar Bluff, Sr., PG, 5-7
Kayla Pruitt, Lynn, Sr., F, 5-10
Chandler Sparkman, Decatur Heritage, Jr., C, 5-11
Anslea Twymon, Winterboro, Sr., G, 5-8
Honorable mention
Lexie Gann, Covenant Christian, So., G, 5-7
Olivia Jones, Brantley, Fr., G, 5-6
Coach of the year
Ricky Austin, Spring Garden

AISA GIRLS
First team
Tyler Armistead, Patrician, Jr., F, 5-10
Audrey Crowe, Glenwood, Sr., F, 6-0
Tazsa Garrett-Hammett, Springwood, Jr., C, 5-11
Mackenzie Smelley, Tuscaloosa Academy, Sr., F, 5-11
Emily Quattlebaum, Northside Methodist, Sr., G, 5-7
Second team
Logan Dees, South Choctaw Academy, Fr., G, 5-8
Fannasy Garrett-Hammett, Springwood, Sr., PG, 5-7
Joiner Hughes, Lakeside, Fr., G, 5-4
Abby Ray, Lowndes Academy, Jr., F, 5-6
Claudia Tucker, Lee-Scott, Jr., G, 5-7
Third team
Jesi Garrett, Macon-East, Sr., F, 5-11
Madison Ann Gaston, Fort Dale Academy, Jr., F, 5-7
Morgan Grant, Glenwood, Fr., F, 5-9
Kevi Hansen, Edgewood, Jr., F, 5-10
Lauren Johnson, Pike Liberal Arts, Jr., G-F, 5-8
Honorable mention
Mary Giles, Abbeville Christian, Sr., G, 5-7
Paige McCord, Autauga Academy, Sr., G, 5-6
Sydney Sessions, Wilcox Academy, Jr., F-C, 6-0
Coach of the year
David Ingram, Patrician