Persinger named to Class 4A All-State Softball Team

Published 11:30pm Thursday, June 5, 2014

Dallas County senior Amy Persinger made the Alabama Sports Writers Association’s Class 4A All-State softball team. Persinger was also named the Class 4A hitter of the year.

Below is the complete list of players who made all-state softball teams.

 

2014 ASWA Softball All-State Team

Class 6A

P – Sam Mayhall, Sparkman, Sr.

P – Devin Brown, Theodore, Sr.

P - Haley Crumpton, Thompson, Jr.

P – Danielle Clark, Enterprise, Jr.

C – Lexie Mathis, Baker, Jr.

1B – Mary Kathryn Bonamy, Spain Park, Jr.

2B – Jordan Bullock, Sparkman, Sr.

3B – Sydney Booker, Bob Jones, Sr.

SS – Bevia Robinson, Sparkman, Sr.

OF – Haleigh Lowe, Prattville, Sr.

OF – Rebecca Blitz, Mountain Brook, Sr.

OF – Emily Woodruff, Albertville, Sr.

DH – Lacey Sumerlin, Baker, Jr.

DH – Morgan Wall, Huntsville, Jr.

UTL – Deborah Elmore, Baker, Sr.

UTL – Karley Sanders, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

 

Pitcher of the Year: Haley Crumpton, Thompson

Hitter of the Year: Mary Kathryn Bonamy, Spain Park

Player of the Year: Jordan Bullock, Sparkman

Coach of the Year: Brenda Box, Mary G. Montgomery

 

Honorable mention

Pitcher: Lauren Lett, Wetumpka, Jr.; Katelyn Wilson, Mary G. Montgomery, Jr.; Allison Freeman, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.;

Catcher: Taylor Hurford, Sparkman, Sr.; Hannah Shollenberger, Florence, So.

First base: Sam Cummings, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.

Second base: Merideth Mackin, Daphne, Sr.; Jessica Mentzer, Enterprise, Sr.

Third base: Haley Adrian, Auburn, Sr.; Hali Thomas, Robertsdale, So.

Shortstop: KK Crocker, Hillcrest-Tuscaloosa, So.

Outfield: Mary Hannah Smith, Baker, So.; Bree Fornis, Hillcrest-Tuscaloosa, Jr.; Desiree Morrow, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Destinee Brewer, Wetumpka, Jr.; Natalie Wire, Huntsville, Jr.

Designated hitter: Kynadi Tipler, Hoover, So.

Utility: Caitlyn Sapp, Pelham, Sr.; Julie Dailey, Huntsville, Sr.

 

Class 5A

P – Avery Cooper, Saraland, Jr.

P – Jada Hayes, Hartselle, Jr.

P - Haley Grace Fulmer, Moody, Sr.

P – Ryan Simpson, Valley, Jr.

C – Taylor Wascavage, Hartselle, Jr.

1B – Haley Willis, Muscle Shoals, Sr.

2B – Rachel Walz, Briarwood Christian, So

3B – Brianna Caldwell, Athens, Sr.

SS – Kaleigh Todd, McAdory, Sr.

OF – Hayden Henderson, Springville, Sr.

OF – Shelby Maze, Mortimer Jordan, Sr.

OF - Claire Jenkins, Cullman, So.

DH – Taylor Bahos, St. Paul’s, Sr.

DH – Kaitlin Paschall, Shelby County, Sr.

UTL – Morgan Reed, Briarwood Christian, Sr.

UTL – Hope Cain, Hartselle, So.

 

Pitcher of the Year: Jada Hayes, Hartselle

Hitter of the Year: Kaleigh Todd, McAdory

Player of the Year: Jada Hayes, Hartselle

Coach of the Year: Christy Ferguson, Hartselle

 

Honorable mention

Pitcher: Abbey Swaney, Springville, 7th

Catcher: Alexis Marchozzi, Rehobeth, So.; Abbey Latham, Demopolis, Fr.

First base: Rian Brown, Springville, So.

Second base: Cookie Kelley, Benjamin Russell, Sr.

Third base: Tiffany York, Faith Academy, Fr.

Shortstop: Tyler Winkler, Faith Academy, Sr.

Outfield: Hannah Lee, Marbury, Jr.

Designated hitter: Chelsey Abernathy, Athens, Sr.

Utility: Lexus Burrows, Valley, So.

 

Class 4A

Pitcher

P – Caitlin Perry, Alabama Christian, Jr.

P – Holly Ward, Haleyville, Sr.

P – Sally Jordan, Clarke County, So

P – Chelsea Fomby, Elmore County, Sr.

C – Hannah Sparks, Thomasville, Sr.

1B – Haley Britt, Elmore County, Sr.

2B – Brooke Nettles, Elmore County, Sr.

3B – Kendra Gibbons, Central-Clay County, Jr.

SS – Tanner Brown, Oak Grove, Sr.

OF – Jaycie Walker, Headland, So.

OF – Peyton Kegley, Alabama Christian, Sr.

OF – Amy Persinger, Dallas County, Sr.

DH – Elissa Brown, Elmore County, So.

DH – Bailey Nelson, Central-Florence, Sr.

UTL – Haven Campbell, Madison County, Sr.

UTL – Shanda Pugh, Clarke County, So.

 

Pitcher of the Year: Caitlin Perry, Alabama Christian

Hitter of the Year: Amy Persinger, Dallas County

Player of the Year: Holly Ward, Haleyville

Coach of the Year: Brian Hess, Alexandria

 

Honorable mention

Pitcher: Lauren O’Dell, Alexandria, So.; Bailie Barnes, Beauregard, Fr.; Catherine Robinson, DAR, So.

Catcher: Crislyn Graham, West Blocton, So.; Kaitlyn Rhodes, Alexandria, Sr.

First base: Sydney Gothart, Madison County, Jr.

Second base: Payton Golden, Sardis, Sr.

Third base: Sydney Daugherty, Beauregard, So.; Kelsi Huggins, UMS-Wright, So.

Shortstop: Kierra Grice, Munford, Jr.

Outfield: Macy West, Haleyville, Sr.; Krista Crouse, Alabama Christian, Sr.; Baylee Gibbs, Oneonta, Jr

Designated hitter: Madison Millsaps, Cherokee Co., Sr.

Utility: Raina Lanier, Beauregard, Sr.

 

Class 3A

P – Madi Moore, Winfield, Jr.

P – Faith Sims, Cordova, Jr.

P – Montana Holcombe, Holly Pond, Sr.

P – Megan Smith, Pisgah, Sr.

C – Lillie McCrary, Pisgah, Sr.

1B – Sam Riley, Winfield, Sr.

2B – Micaela Beck, Winfield, Sr.

3B – Mackenzie Roberts, Deshler, Sr.

SS – Kate Gaddy, American Chr., Jr.

OF – Claire Wilder, Trinity, Sr.

OF – Reagan Malone, Northside, So.

OF – Hannahstaysia Weaver, Pisgah, So.

DH – Lexie Coleman, Winfield, Jr.

DH – Torre Roberts, Piedmont, So.

UTL – Hannah Draper, West Morgan, Sr.

UTL – Anna Grace Owens, Colbert County, Jr.

 

Pitcher of the Year: Madi Moore, Winfield

Hitter of the Year: Micaela Beck, Winfield

Player of the Year: Madi Moore, Winfield

Coach of the Year: Zach Nix, Winfield

 

Honorable mention

Pitcher: Sydney O’Connor, Montgomery Catholic, Sr.; Anna Snider, White Plains, Jr.; Annie Willis, Westminster Chr., Fr.; Mallory Spurlock, Mars Hill, Sr.

Catcher: Katelyn Kinsaul, Straughn, Jr.; Megan Quimby, Gordo, Sr.

First base: Paige Taylor, Straughn, Jr.; Magan Ball, Leeds, Sr.

Second base: Indya Foster, Susan Moore, Sr.

Third base: Laiken Free, Opp, Sr.; Cailin Truhett, American Chr., Sr.

Shortstop: Amy Woodham, Slocomb, Fr.; Kirstin Wood, Montgomery Catholic, Sr.

Outfield: Bailie Andrews, Good Hope, Sr.; Kelley Pierce, Opp, Sr.; Emma Atkinson, Winfield, Sr.

Designated hitter: Alannah Henke, Good Hope, Sr.

Utility: Haley Thorpe, Holt, Fr.

 

Class 2A

P – Savanna Holmes, Hale County, 8th

P – Hannah Hassell, Lamar County, Sr.

P – Claire Boston, Hatton, Jr.

P – Shelby Sorrells, Zion Chapel, Sr.

C – Emily Snyder, Ariton, Sr.

1B – Maegan Stanfield, Prattville Christian, Sr.

2B – Destiney Butts, West End, So.

3B – Madison Smith, Sand Rock, Sr.

SS – Courtney Blevins, Ider, Jr.

OF – Josie Page, Washington County, Fr

OF – McKenzie Hughes, Ider, So.

OF – Lizzy Galloway, Goshen, Jr.

DH – Brooklyn Minor, Leroy, So.

DH – Jami Hunter, Hatton, Sr.

UTL – Jessie Butler, Lexington, Jr.

UTL – Morgan Cleveland, West End, Sr.

 

Pitcher of the Year: Savanna Holmes, Hale County

Hitter of the Year: Courtney Blevins, Ider

Player of the Year: Savanna Holmes, Hale County

Coach of the Year: Lori Wyatt, Hale County

 

Honorable mention, ,

Pitcher: K-Rae Blasingame, Horseshoe Bend, Fr.; Bailee Dempsey, Houston Academy, Fr.

Catcher: Madison McCullough, Sand Rock, So.

First base: Courtney Oliver, West End, Sr.; Macie Pigg, Lexington, Jr.; Harley Godwin, Fyffe, Fr.

Second base: Alex Ketcham, Zion Chapel, Sr.

Third base: Haley Hughes, Goshen, Jr.

Shortstop: Morgan Burbage, Prattville Christian, Sr.; Loghan Cripple, G.W. Long, So.

Outfield: Kayla Marshall, Sweet Water, Fr.; Brylie St. Clair, Sand Rock, 7th; Jordan Childers, G.W. Long, Fr.

Designated hitter: Victoria Adams, Elba, Sr.; Sagen Thomas, Fyffe, Fr.

Utility: Brittney Minor, Leroy, So.

 

Class 1A

P – Jenna Ergle, Sumiton Christian, Fr.

P – Tiffany Self, Lynn, Sr.

P – Alex Wilcox, Brantley, Fr.

P – Katlyn Childress, Billingsley, Fr.

C – Kendell Hamm, Sumiton Christian, Jr.

1B – Jamie Roberts, Collinsville, Jr.

2B – Katlyn Sides, Sumiton Christian, Sr.

3B – Holly Murray, Lynn, So.

SS – Reagan Tittle, Lynn, Sr.

OF – Alexis Casteel, Falkville, Sr.

OF – Karlie Milligan, Berry, So.

OF – Callie Weeks, Kinston, Jr.

DH – Aryelle Jones, Collinsville, Fr.

DH – Kailey Echols, Ragland , Sr.

UTL – Peyton Barthel, Decatur Heritage, Sr.

UTL – Kendall Beth Sides , Sumiton Christian, Fr.

 

Pitcher of the Year: Alex Wilcox, Brantley

Hitter of the Year: Jenna Ergle, Sumiton Christian

Player of the Year: Jenna Ergle, Sumiton Christian

Coach of the Year: Cindy Hawthorne, Brantley

 

Honorable mention

Pitcher: Lily Ritzel, Florala, So.; Madison Sides, Spring Garden, So.

Catcher: Madison Motley, Billingsley, 8th

First base: Brooklyn Beck, Lynn, Sr.; Sydnee Bryan, Brantley, Jr.; Lyndsey Moore, Falkville, Sr.

Second base: Morgan George, Tharptown, So.; Abby Tindol, Billingsley, 8th; Jessica Smart, Spring Garden, So.

Third base: Jessica Hermeling, Brantley, Jr.

Shortstop: Peyton Hill, Brantley, Sr.; Taylor Jones, Berry, So.

Outfield: Mary Patton, Collinsville, Fr.; Allyson Bragwell, Belgreen, So.

Designated hitter: Emma Easley, Lynn, Sr.

Utility: Shelby Palmer, Tharptown, Jr.; Lauren Hammett, Gaylesville, So.

 

AISA

P – Kelsey Hartley, Edgewood, Sr.

P -Bailey Singleton, Macon-East, Jr.

P – Mandy Jordan, Wilcox Academy, Sr.

P -Macey Tucker, Glenwood, Sr.

C – Cailah Niles, Glenwood, Sr.

1B – Chesley Jones, Lakeside, Sr.

2B – Chandler Stenz, Marengo Academy, Sr.

3B – Bailey Rushing, Pike Liberal, 8th

SS – Kacey Noland, Pickens Academy, Fr.

OF – Sydney Watson, Bessemer Academy, So.

OF – Devin Kennedy, Macon-East, Jr.

OF – Natalie Overstreet, Clarke Prep, Sr.

DH – Abby Ray, Lowndes, Fr.

DH – Jesi Garrett, Macon-East, So.

UTL – Paige Hill, Lowndes, Sr.

UTL – Elizabeth Perdue, Glenwood, Jr.

 

Pitcher of the Year: Kelsey Hartley, Edgewood

Hitter of the Year: Kacy Noland, Pickens

Player of the Year: Kelsey Hartley, Edgewood

Coach of the Year: Joe Nettles, Wilcox

 

Honorable mention

Pitcher: Allison Galle, Ashford Academy, Sr.; Megan Brooks, Clarke Prep, So.; Andrea Edmonds, Marengo Academy, Jr.

Catcher: Jessica Gallardo, Lowndes, Jr.; Kayla Benton, Pike Liberal, Jr.

First base: Conner Etheridge, Marengo Academy, Sr.

Second base: Kelsey Lewis, Patrician, Fr.

Third base: Frankie Ammons, Lakeside, So.

Shortstop: Kasey Grant, Lakeside, Jr.; Skylar Tyson, Patrician, Jr.

Outfield: Hannahlee Harris, Edgewood, Sr.; Haviland Harden, Glenwood, Jr.

Designated hitter: Brooke Smyly, Marengo Academy, Sr.

Utility: Kassidy Tyson, Patrician, Fr.

Leave a comment

You must be a registered user and signed in to comment on this article and view existing comments.

Editor's Picks